Subscribe to industry newsletters


Finalists announced for Standard Bank Sikuvile Awards 2016

Print and Digital Media South Africa (PDMSA) has announced the finalists in the 2016 Standard Bank Sikuvile Awards, an annual recognition of excellence in South African journalism.
Finalists announced for Standard Bank Sikuvile Awards 2016The winners will be announced at the awards ceremony that will take place at the end of July or early August at a venue in Johannesburg. The Awards are sponsored by Standard Bank and hosted by PDMSA, an umbrella body incorporating print and digital media.

Judges included

<
Paula Fray (Convener Judge), David Wightman, Dinnesh Balliah, Gus Silber, Henry Jeffreys
Elizabeth Barratt, Lizeka Mda, Mike Siluma, Tyrone August, Angela Quintal, Mathatha Tsedu
Zubeida Jaffer, Pippa Green, Tim du Plessis, Neo Ntsoma, Liesl Louw-Vaudram, Thabo Leshilo.

Finalists


NAMETITLECOMPANY
CATEGORY 1: HARD NEWS Runners up / Finalists:Charné Kemp“Skok oor beweerde rasvoorval”Volksblad
Beauregard Tromp“The killing of Emmanuel Sithole”Sunday Times
CATEGORY 2: COLUMNS / EDITORIAL Runners up / Finalists:Maygene de Wee“Die ouma wat geweet het van respek kweek”Die Burger
Sam Mkokeli“Muthambi an intimation of SA prospects after Zuma”Business Day
“The blessing and curse of a liberation movement”
“Gordhan’s return puts a bell on big cat Zuma”
“Deconstructing rumours of sixth Zuma reshuffle”
Sipho Kings“Just admit it, corporate SA: you are killers”Mail & Guardian
Verashni PillayBody of workMail & Guardian
“Six things white people have the black people don’t”
“Don’t leave forgiveness out of SA’s race debate”
“Zelda don’t be a Victim and let others dictate who you are”
“(Im)perfect wedding outrage has silver lining”
CATEGORY 3: ENTERPRISE NEWS Runners up / Finalists:Lee Rondeganger“Trapped in levy debt and bullied into buying sectional title flats. Durban’s housing time bomb”Daily News
Kathrine Child, Shaun Smillie & Graeme Hosken“Dorpies mug us”The Times
Bongekile Macupe and Zoe Mahopo“Big Stink”Sowetan
Cape Argus-Gasant Abarder“#ShutItDown”Cape Argus
CATEGORY 4: FEATURE WRITING Runners up / Finalists:Zeenat Moorad“Tapping Africa’s fizz”Financial Mail
Carol Paton“Roses and Thorns in the vineyards”Business Day
Mia Malan“Diepsloot: Where men think it’s their right to rape”Mail & Guardian
Shaun Smillie"Body of Work"The Times
“Tell them I screamed, but no one answered”
“The future is a foreign concept”
Pieter Steyn“Vlok wil die minste wees en ander dien”Beeld
CATEGORY 5: INVESTIGATIVE JOURNALISM Runners up / Finalists:Pieter-Louis Myburgh“Tall Tales- The PRASA SAGA”Rapport /City Press
Lindile Sifile and Thulani Mbele“Inside Zama Zamas”Sowetan
Siphe Macanda“Siyenza Toilet Scandal”Daily Dispatch
Wilson Mgobhozi“Self-derailment”The star
CATEGORY 6: EDITORIAL CARTOONS Runners up / Finalists:Jonathan Shapiro“The boy on the beach”Sunday Times
Dr Jack & Curtis“Munich 1935-2015”Eyewitness News
Alastair John Findlay“CEO survives sleep outeNCA.com
CATEGORY 7: GRAPHIC JOURNALISM Runners up / Finalists:Andre Gouws and Hanlie Malan“Google forest: ten years later”Graphics24/ City Press
Wilson Mgobhozi“Sharing is caring”Saturday Star
“Madiba’s legacy drive”
Jaco Grobbelaar“Monument vir taal”Die Burger
Matthys Moss“Lily mine disaster”Sunday Times
Rudi Louw“ In Search of a better life”Graphics24/City Press
CATEGORY 8: POPULAR JOURNALISM Runners up / Finalists:Prince Chauke“Zuma dumps MaNtuli”Sunday Sun
Everson Luhanga“Oscar scores in Jail”Daily Sun
Aubrey Mothombeni“Our perfect wedding groom scandal”Sunday World
Christopher Moagi“Mob justice”Daily Sun
CATEGORY 9: NEWS PHOTOGRAPHS Runners up / Finalists:Felix Dlangamandla“Attacked”Beeld
Mark Andrews“#FeesMustFall protest”Daily Dispatch
James Oatway“The killing of Emmanuel Sithole”Sunday Times
Jeffrey Abrahams“SONA FRACAS”Cape Times/Independent Media
CATEGORY 10: FEATURE PHOTOGRAPHS Runner up / Finalist:Conrad Bornman“In the shadow of the valleys”Volsblad
Nokuthula Mbatha“Deep in the devil’s drug”The Star
Simone Kley“Ballet dancer”The Star
CATEGORY 11: SPORTS PHOTOGRAPHS Runners up/ Finalists:Alon Skuy“Lesotho- Ski Escape”The Times
“Worth the weight”
Thulani Mbele“In the heart of Mokopane”Sowetan
CATEGORY 12: PRESENTATION Runners up  / Finalists:Nelandri Narianan”Face of our past”The Star
Theuns Kruger“The #trending guide to the Joburg Art Fair”City Press
Jan MorgenroodBody of WorkCity Press
CATEGORY 13: MULTI PLATFORM Runners up / Finalists:Bianca Ackroyd, Malungelo Booi and Thuthuka Zondi“Eight days in Nepal”eNCA.com
Elsabe Brits, Debrée Kluge and Gys Visser“HOMO Naledi –Pakket”Netwerk24 (Die Burger, Beeld, Volksblad)
CATEGORY 14: MULTIMEDIA Runners up / Finalists:Jessica Mulder, Simon Stephens,Lebohang Mashiloane, Neil Raath, Andy van Eeden and Anastasya Eliseeva“Hope to Glory”eNCA.com
Jurg Slabbert and Le Roux SchoemanBody of workNetwerk24
“#SONA2015”
“SA Sokkerbase se swyg-strategie: So het $10 m-skenking gewerk”
“#topstories:’Die Bybel se niks oor gay-verhoudings”

Let's do Biz