Subscribe to industry newsletters

Search jobs

And the Safta nominees are...

The South African Film and Television Awards (Safta) has announced its (very, very) long list of nominees, so buckle up, because here they are.
Image credit:
Image credit: Memburn

Unsurprisingly taking the lead in the feature film category is Inxeba (The Wound), with eight nominations including Best Feature. The film was South Africa’s submission to this year’s Academy Awards but failed to pick up a nomination.

Behind Inxeba is Kalushi, with seven nominations. In a weird twist, Vaya — which scored six nods — was not nominated for Best Feature, while Beyond the River — nominated for only four — was.

Things are equally confusing over in TV. Tjovitjo leads the TV Drama charge with seven nominations, but its fellow Best TV Drama nominees, Harvest and Die Boland Moorde, only have two each.

This, despite three other shows picking up four nominations each (Die Boekklub, Lockdown, and Hard Copy), and two more shows with three nods (iNumber Number and Is’thunzi).


Hotel, nominated for Best TV Comedyracked up eight nominations. Puppet Nation ZA pulled in seven, and fellow nominee SuzelleDIY only four.

You may notice a few absentees from the TV Soap category: Generations: The Legacy and Muvhango both snubbed the Saftas again for refusing to recognise their shows. Instead, 7de LaanIsibaya, and Suidooster are all up for the main award.

Here’s the full list:

Film


Best Feature Film

  • Beyond the River
  • Inxeba (The Wound)
  • Kalushi

Best Actor (Feature Film)

  • Grant Swanby — Beyond the River
  • Nakhane Mahlakahlaka — Inxeba (The Wound)
  • Sihle Xaba — Vaya

Best Actress (Feature Film)

  • Crystal-Donna Roberts — Krotoa
  • Rein Swart — Siembamba
  • Zimkhita Nyoka — Vaya

Best Supporting Actor (Feature Film)

  • Bongile Mantsai — Inxeba (The Wound)
  • Niza Ncoyini — Inxeba (The Wound)
  • Warren Masemola — Vaya

Best Supporting Actress (Feature Film)

  • Ilana Cilliers — Johnny is Nie Dood Nie
  • Nomonde Mbusi — Vaya
  • Roeline Daneel — Krotoa

Best Achievement in Make-up and Hairstyling (Feature Film)

  • From a House on Willow Street
  • Kalushi
  • Nul is Nie Niks Nie

Best Achievement in Costume Design (Feature Film)

  • Inxeba (The Wound)
  • Kalushi
  • Krotoa

Best Achievement in Production Design (Feature Film)

  • Johnny is Nie Dood Nie
  • Kalushi
  • Vaselinetjie

Best Achievement in Editing (Feature Film)

  • Beyond the River
  • Inxeba (The Wound)
  • Liewe Kersfeesvader

Best Achievement in Original Music/Score (Feature Film)

  • Kalushi
  • Vaselinetjie
  • Vuil Wasgoed

Best Achievement in Sound Design (Feature Film)

  • From a House on Willow Street
  • Kalushi
  • Siembamba

Best Achievement in Cinematography (Feature Film)

  • Beyond the River
  • From a House on Willow Street
  • Johnny is Nie Dood Nie

Best Achievement in Scriptwriting (Feature Film)

  • Inxeba (The Wound)
  • Johnny is Nie Dood Nie
  • Vaya

Best Achievement in Directing (Feature Film)

  • Inxeba (The Wound)
  • Kalushi
  • Vaya

Best Short Film

  • Apocalypse Now Now
  • The Hangman
  • Vlees van my Vlees

Best Student Film

  • Hewn
  • Incurable
  • Khaya

TV Non-Fiction


Best Micro Budget Film (TV Non-Fiction)

  • New Era Sessions
  • Shadow
  • She Conquered — Victim of Abuse

Best Made for TV Movie (TV Non-Fiction)

  • Meet the Radebes
  • O kae Molao
  • The Lucky Specials

Best Music Show (TV Non-Fiction)

  • Gospel Avenue
  • It’s Gospel Time
  • Starlight Classics

Best Talk Show (TV Non-Fiction)

  • Jou Storie Met Nina
  • Mooi
  • Republiek van Zoid Afrika

Best Talk Show Host (TV Non-Fiction)

  • Pabi Moloi — Trending SA
  • Masechaba Ndlovu — Mose Waka 
  • Karen Zoid — Republiek van Zoid Afrika

Best Youth Program (TV Non-Fiction)

  • 100% Youth Bicycle Stokvel
  • MTV Shuga 5: Down South
  • MTV Shuga: In Real Life

Best Variety and Magazine Show (TV Non-Fiction)

  • Edik van Nantes 2
  • The Man Cave
  • Sarah Graham Food Safari

Best Current Affairs Programme (TV Non-Fiction)

  • Enviroserv: Kicking Up a Stink
  • How a Rural KZN Principal is Beating the Blackboard Odds
  • Life Esidimeni

Best Factual and Educational Programme (TV Non-Fiction)

  • 50/50
  • Our Moments
  • RSVP: Dare2Change

Best International Format Show (TV Non-Fiction)

  • Kom Ons Trou, Nou!
  • My Kitchen Rules
  • Shark Tank South Africa

Best Game Show (TV Non-Fiction)

  • Die Kliek
  • The Final Cut
  • Point of Order

Best Reality Show (TV Non-Fiction)

  • Kokkedoortjie
  • The Intern by David Tlale
  • Wingin It

Best Children’s Programme (TV Non-Fiction)

  • Disney Cookabout
  • The Epic Hangout
  • Xcellerate

Documentary Feature


Best Documentary Feature

  • Strike a Rock
  • Skulls of My People
  • The Giant is Falling

Best Documentary Short (Documentary Feature)

  • Children of War: A Loss of Innocence
  • Masquerading: to Hell and Back
  • Nanlaban: The Phillipines War on Drugs

Best Wildlife Programme (Documentary Feature)

  • Born to Run
  • King of the Mountain Baboons
  • Return of the Lion

Best Achievement in Sound Design (Documentary Feature)

  • Skulls of My People
  • The Giant is Falling
  • Uprize!

Best Achievement in Editing (Documentary Feature)

  • Huisgenoot Ware Lewensdramas
  • Skulls of my People
  • The Giant is Falling

Best Achievement in Cinematography (Documentary Feature)

  • Herbal Healers of the Karoo 
  • Op die Oomblik — Deel Een
  • Skulls of my People

Best Achievement in Directing (Documentary Feature)

  • Skulls of my People
  • Strike a Rock
  • The Giant is Falling

TV Drama


Best TV Drama (TV Drama)

  • Die Boland Moorde 
  • Harvest
  • Tjovitjo

Best Actor (TV Drama)

  • Jody Abrahams — Hard Copy 
  • S’dumo Mtshali — Is’thunzi 
  • Warren Masemola — Tjovitjo

Best Actress (TV Drama)

  • Masasa Mbangeni — Harvest
  • Thuso Mbedu — Is’thunzi
  • Zola Nombona — Z’Bondiwe

Best Supporting Actor (TV Drama)

  • Russel Savadier — Bedford Wives
  • Emmanuel Castis — Erfsondes
  • Pallance Dladla — Is’thunzi

Best Supporting Actress (TV Drama)

  • Jana Cilliers — Die Boekklub
  • Tina Jaxa — Isikizi
  • Quanita Adams — Sara se Geheim

Best Achievement in Cinematography (TV Drama)

  • iNumber Number
  • Lockdown
  • Tjovitjo

Best Achievement in Make-up and Hairstyling (TV Drama)

  • Lockdown
  • Swartwater
  • Z’bondiwe

Best Achievement in Costume Design (TV Drama)

  • Die Boekklub
  • Hard Copy
  • Tjovitjo

Best Achievement in Production Design (TV Drama)

  • Hard Copy
  • Lockdown
  • Tjovitjo

Best Achievement in Original Music/Score (TV Drama)

  • Bone of my Bones
  • Isikizi
  • Mamello

Best Achievement in Sound Design (TV Drama)

  • Igazi 
  • iNumber Number
  • Tjovitjo

Best Achievement in Editing (TV Drama)

  • Bedford Wives
  • Hard Copy
  • Tjovitjo

Best Achievement in Scriptwriting (TV Drama)

  • Die Boekklub 
  • Die Boland Moorde
  • Lockdown

Best Achievement in Directing (TV Drama)

  • Die Boekklub
  • iNumber Number
  • Thula’s Vine

TV Soap/Telenovela


Best Telenovela (TV Soap/Telenovela)

  • Gold Diggers
  • High Rollers
  • Isithembiso

Best TV Soap (TV Soap/Telenovela)

  • 7de Laan
  • Isibaya
  • Suidooster

Best Actor (TV Soap/Telenovela)

  • Siyabonga Thwala — Isibaya
  • Hamilton Dhlamini — Isithembiso
  • Mpho Sebeng — Ring of Lies

Best Actress (TV Soap/Telenovela)

  • Jo-Anne Reyneke — Broken Vows
  • Kgomotso Christopher — Scandal
  • Denise Newman — Suidooster

Best Supporting Actor (TV Soap/Telenovela)

  • Patrick Shai — 7de Laan
  • Pallance Dladla — Isibaya
  • Mandla Gaduka — Broken Vows

Best Supporting Actress (TV Soap/Telenovela)

  • Zimkhita Nyoka — Gold Diggers
  • Mapula Mafole — Rhythm City
  • Tarryn Lamb — Suidooster

Best Achievement in Production Design (TV Soap/Telenovela)

  • Isibaya
  • Isithembiso
  • The Queen

Best Achievement in Wardrobe, Make-up and Hairstyling (TV Soap/Telenovela)

  • Isibaya
  • Isithembiso
  • Broken Vows

Best Achievement in Cinematography (Telenovela)

  • High Rollers
  • Ring of Lies
  • The Queen

Best Achievement in Post-Production (TV Soap/Telenovela)

  • High Rollers
  • Isisbaya
  • Ring of Lies

Best Achievement in Original Music/Score (Telenovela)

  • Isithembiso
  • Ring of Lies
  • The Queen

Best Achievement in Scriptwriting (TV Soap/Telenovela)

  • High Rollers
  • Isibaya
  • Suidooster

Best Achievement in Directing (TV Soap/Telenovela)

  • Gold Diggers
  • High Rollers
  • Isibaya

TV Comedy


Best TV Comedy (TV Comedy)

  • Hotel 
  • Puppet Nation ZA
  • SuzelleDIY

Best Actor (TV Comedy)

  • Mandla Gaduka — Gauteng Maboneng
  • James Borthwick — Hotel
  • Rea Rangaka — Single Guyz

Best Actress (TV Comedy)

  • Carine Rous — Elke Skewe Pot
  • Simone Nortman — Hotel
  • Julia Anastasopoulos — SuzelleDIY

Best Supporting Actor (TV Comedy)

  • Schalk Bezhuidenhout — Hotel
  • Trevor Gumbi — Ses’ Top La
  • Warren Masemola — Ses’ Top La

Best Supporting Actress (TV Comedy)

  • Carien Botha — Elke Skewe Pot
  • Franci Swanepoel — Elke Skewe Pot
  • Linda Sebezo — Gauteng Maboneng

Best Achievement in Editing (TV Comedy)

  • Puppet Nation ZA
  • Ses’ Top La
  • SuzelleDIY

Best Achievement in Cinematography (TV Comedy)

  • Phil101
  • Puppet Nation ZA
  • SuzelleDIY

Best Achievement in Sound Design (TV Comedy)

  • Gauteng Maboneng
  • Phil101
  • Puppet Nation ZA

Best Achievement in Costume Design (TV Comedy)

  • Elke Skewe Pot
  • Hotel
  • Puppet Nation ZA

Best Achievement in Production Design (TV Comedy)

  • Puppet Nation ZA
  • Ses’ Top La
  • Thuli no Thulani

Best Achievement in Scriptwriting (TV Comedy)

  • Elke Skewe Pot
  • Hotel
  • Puppet Nation ZA

Best Achievement in Directing (TV Comedy)

  • Hotel 
  • Puppet Nation ZA
  • Ses’ Top La

About Julia Breakey

Julia is a junior writer at Memeburn; a UCT film graduate with a passion for dogs, media, and dog-centric media. If she's not gushing about the new television show that you need to watch, she's rewatching The Good Place (which you need to watch).

Let's do Biz