Marketing & Media trends

More Articles

Subscribe to industry newsletters

Lifestyle jobs

  • Director Johannesburg
  • MoreSubmit a jobOpen account

    All the 2021 Safta nominees

    The nominees for the 15th South African Film and Television Awards (Saftas) have just been announced.
    Tshedza Pictures, a company owned by Milly Takalani Mulaudzi, dominated the list.  It received over ten nominations with dramas such as 'The River' and M-Net's 'Legacy'. 



    The Saftas will be broadcast on SABC 3 on Saturday 22 May at 6.30pm.

    Full list of nominees:


    Best Short Film                                                                    
    Heirloom (Butterfly Films)
    The Stranger (TH Films (Pty) Ltd)                     
    Uxolile (Zinc Pictures)                                                                         

    Best Student Film                                                                
    Binding Adventures from The Animation School                   
    Flower in the Subway from The Animation School                 
    The Boy and the Robin from The Animation School              

    TV Soap/Telenovela


    Best Achievement in Directing – Telenovela
    Gomora
    Season 1 (Mzansi Magic)
    Isono (BET Africa)
    Legacy (MNet)   

    Best Achievement in Directing - TV Soap

    Binnelanders (kykNET
    Rhythm City (E.tv)  
    Scandal! (E.tv)

    Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela
    Gomora
    Season 1 (Mzansi Magic)
    Imbewu Season 3 (E.tv)
    The River (1Magic)        

    Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap
    Getroud met Rugby
    (kykNET)        
    Rhythm City (E.tv)
    Scandal! (E.tv)

    Best Achievement in Original Music/Score
    The River 
    (1Magic)
    Arendsvlei Season 2 (kykNET)
    Isibaya (Mzansi Magic)  
    Gomora Season 1 (Mzansi Magic)

    Best Achievement in Editing – Telenovela
    Legacy
    (MNet)
    The Queen (Mzansi Magic)                     
    The River (1Magic)       

    Best Achievement in Sound - TV Soap/Telenovela
    Arendsvlei
    Season 2 (kykNET)
    Scandal (E.tv) 
    The River (1Magic)

    Best Achievement in Cinematography – Telenovela
    Durban Gen
    (E.tv)               
    Legacy (MNet)
    The River (1Magic)

    Best Achievement in Wardrobe - TV Soap/Telenovela
    Durban Gen
    (E.tv)
    Legacy (MNet)
    The River (1Magic) 

    Best Achievement in Make-Up and Hairstyling- TV Soap/Telenovela
    Legacy
    (1Magic) 
    Durban Gen (E.tv)
    7de Laan (SABC 2) 

    Best Achievement in Art Direction - TV Soap/Telenovela
    Legacy
    (MNet)
    Lithapo (SABC 2)
    Durban Gen (E.tv) 

    Best Actress - Telenovela

    Crystal Donna Roberts, Arendsvlei (kykNET) - Character: Janice Cupido
    Mary-anne Barlow, Legacy (MNet) - Character: Felicity Price
    Sindi Dlathu, The River (1Magic) - Character: Lindiwe     

    Best Actor - Telenovela

    Dawid Minnaar, Legacy (MNet) - Character: Willem Potgieter
    Menzi Ngubane, Isibaya (Mzansi Magic) - Character: Judas Nqwenya
    Presley Chweneyagae, The River (1Magic) - Character: Cobra        

    Best Supporting Actress - Telenovela
    Rami Chuene, Isono (BET Africa) - Character: Jumima Ndlovu
    Michelle Botes, Legacy (MNet) - Character: Angelique Price
    Quanita Adams, Arendsvlei Season 2 (kykNET) - Character: Leatitia Meintjies  

    Best Supporting Actor - Telenovela
    Andrew Buckland, Legacy (MNet) - Character: Detective Badenhorst
    Lawrence Maleka, The River (1Magic) - Character: Zolani
    Meshack Mavuso Magabane, The River (1Magic) - Character: Nsizwa 

    Best Actress - TV Soap
    Cindy Swanepoel, Binnelanders (kykNET) - Character:  Annelize Roux
    Petronella Tshuma, Rhythm City (E.tv) - Character: Pearl Genaro
    Shoki Mmola, Skeem Saam – (SABC 1) - Character: Celia Magongwa 

    Best Actor-TV Soap
    Clint Brink, Binnelanders (kykNET) - Character: Steve Abrahams
    Cedwyn Joel, Suidooster (kykNET) - Character: AB Samosodien
    Bongile Mantsai, Scandal! (E.tv) - Character: Mthunzi Mayiza    

    Best Supporting Actress - TV Soap
    Mapula Mafole, Rhythm City (E.tv) - Character: Mapula
    Masasa Mbangeni, Scandal! (E.tv) - Character: Thembeka Shezi Nyathi
    Portia Joel, Suidooster (kykNET) - Character: Lee Anne Jacobs 

    Best Supporting Actor - TV Soap
    Molefi Monaisa, Skeem Saam (SABC 1) - Character: Wallet Rakau
    Mothusi Magano, Skeem Saam (SABC 1) - Character: Tumishang
    Roderick Jaftha, Getroud met Rugby (kykNET) - Character: Buys Isaacs          

    Best TV Soap
    7de Laan
    (SABC 2) 
    Rhythm City (E.tv)       
    Scandal! (E.tv)       

    Best Telenovela
    Gomora
    Season 1 (Mzansi Magic) 
    Legacy (MNet)
    The River (1Magic)                                                                    

    TV Drama


    Best Achievement in Directing - TV Drama
    Blood and Water
    Season 1 (Netflix) 
    Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)
    Tydelik Terminal (kykNET)     

    Best Achievement in Scriptwriting - TV Drama
    Blood and Water
    Season 1 (Netflix) 
    Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic) 
    Inconceivable (MNet)
    Still Breathing (MNet) 

    Best Achievement in Editing - TV Drama
    Queen Sono
    Season 1 (Netflix)        
    Still Breathing (MNet) 
    Trackers (Mzansi Magic)    

    Best Achievement in Sound - TV Drama
    Blood and Water
    Season 1 (Netflix)
    Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)   
    Still Breathing (Mnet)

    Best Achievement in Original Music/Score-TV Drama
    Housekeepers
    Season 2 (Mzansi Magic)
    Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)
    Vula Vala (Mzansi Magic)

    Best Achievement in Art Direction - TV Drama
    Agent
    (Netflix)
    Fynskrif Season 3 (MNet) 
    Queen Sono Season 1 (Netflix) 

    Best Achievement in Wardrobe - TV Drama
    Queen Sono Season 1 (Netflix) 
    Still Breathing (MNet) 
    Unmarried (Mzansi Magic)                     

    Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - TV Drama
    Still Breathing
    (MNet)
    Lockdown (Mzansi Magic) 
    Trackers (Mzansi Magic)            

    Best Achievement in Cinematography - TV Drama
    Blood and Water
    Season 1 (Netflix) 
    Inconceivable (MNet)
    Still Breathing (MNet)      

    Best Actress - TV Drama
    Kate Liquorish, Still Breathing (MNet) - Character: Abi
    Tiffany Barbuzano, Still Breathing (MNet) - Character: Jessica
    Tina Jaxa, Erased (Moja Love) - Character: Danai

    Best Actor - TV Drama
    Abduraghman Adams, Melody (SABC 2) - Character: Eric Abrahams
    Brandon Auret, Still Breathing (MNet) - Character: Danny
    Zolisa Xaluva, Kings of Joburg (Netflix) - Character: Mo Masire 

    Best Supporting Actress - TV Drama
    Jay Anstey, Inconceivable (MNet) - Character: Tamsin Watts
    June van Merch, Sara se Geheim Season 3 (kykNET) - Character: Sara
    Lorcia Cooper Kumalo, Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic) - Character: Mkhonto
    Zola Nombona, Lockdown Season 5 (Mzansi Magic) - Character: Monde

    Best Supporting Actor - TV Drama
    James Ngcobo, Queen Sono Season 1 (Netflix) - Production: President Malunga
    Lindani Nkosi, Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic) - Character: Clive Ngubane
    Michael Richard, Still Breathing (MNet) - Character: Colin 

    Best TV Drama
    Agent
    (Netflix)
    Blood and Water Season 1 (Netflix)                 
    Inconceivable (MNet)           
    Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)                  
    Trackers (Mzansi Magic)       

    TV Comedy


    Best Achievement in Directing -TV Comedy
    Hotel
    (kykNET)             
    How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)                
    The Riviera (SABC 2) 

    Best Achievement in Scriptwriting -TV Comedy
    Black Tax
    (BET Africa)
    Hotel (kykNET)
    How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix) 

    Best Achievement in Editing - TV Comedy
    Black Tax
    (BET Africa)
    Cas Oppie Kassie (kykNET)
    How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix) 

    Best Achievement in Sound - TV Comedy
    Black Tax
    (BET Africa)                 
    How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix) 
    The Riviera (SABC 2)

    Best Achievement in Art Direction - TV Comedy
    Die Vlieende Springbokkie
    Season 2 (The Flying Springbuck) (SABC 2) 
    How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)
    The Riviera (SABC 2) 

    Best Achievement in Wardrobe - TV Comedy
    Cas Oppie Kassie
    (kykNET) 
    Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) (SABC 2)            
    How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)            

    Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - TV Comedy
    Cas Oppie Kassie
    (kykNET)     
    Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) (SABC 2)
    How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

    Best Achievement in Cinematography - TV Comedy
    Cas Oppie Kassie
    (kykNET) 
    How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)     
    The Riviera (SABC 2)

    Best Actress-TV Comedy
    Busisiwe Lurayi, How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix) - Character: Tumi
    Chanelle de Jager, Kniediep in die Warm Water (SABC 2) - Character: Sunet
    Mari Molefe van Heerden, Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) (SABC 2) -Character: Captain FJ Bezuidenhout 

    Best Actor -TV Comedy
    James Borthwick, Hotel (kykNET) - Character: Freddie
    Keenan Arrison, The Riviera (SABC 2) - Character: Nazeem Isaacs
    Mandla  Jwara, Black Tax (BET Africa) - Character: Sizwe

    Best Supporting Actress - TV Comedy
    Chantal Herman, The Riviera (SABC 2) - Character: Liz Isaacs
    Clementine Mosimane, How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix) - Character: Dineo Sello
    Martelize Kolver, Hotel (kykNET) - Character: Brenda

    Best Supporting Actor -TV Comedy
    De Klerk Oelofse, Hotel (kykNET) - Character: Jaap
    Desmond Dube, How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix) - Character: Shadrack
    Motlatsi Mafatshe,  How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix) - Character: Themba Twala

    Best TV Comedy
    Black Tax
    (BET Africa)
    How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)
    The Riviera (SABC 2)                                                                       

    Documentary Feature


    Best Achievement in Directing - Documentary 
    A New Country
    -  Sifiso Khanyile   
    Chasing the Sun -  Greg Lomas & Gareth Whittaker
    Days of Cannibalism - Teboho Edkins             
    How to Steal a Country - Rehad Desai & Mark Kaplan
    Pango - Tami  Marriott                

    Best Achievement in Cinematography - Documentary
    Chasing the Sun
    - Carter Devin
    Lefu - The Funeral - Maanda Nwendamutswu
    Mother to Mother - Gray Kotze                   
    Ngomusa - Katleho Tsotetsi
    When The Flame Speaks - Katlego Mohapi  

    Best Achievement in Editing - Documentary
    Badimo
    S1-Music and Trance -  Priscilla Mandlate
    Chasing the Sun -  Christiaan Scheepers   
    How to Steal a Country -  Megan Gill         
    Lefu - The Funeral -  Nhlanhla Mngadi
    When The Flame Speaks - Ikaye Masisi                 

    Best Achievement in Sound - Documentary Feature
    Badimo
    S1 - Music and Trance -  Bernad Masoka
    Days of Cannibalism - Teboho Edkins 
    How to Steal a Country -  Charlotte Buys   
    Mother to Mother -  Craig Ryneveld & Georg Hohn           
    When The Flame Speaks - Otsile Manyedi & Nakampe Mohale      

    Best Documentary Feature
    A New Country
    - Production House: Anaphora Films             
    Days of Cannibalism - Production House: Day Zero Films               
    How to Steal a Country - Production House: Uhuru Productions                     
    Mother to Mother - Production House: Seashore Films               

    Best Documentary Short
    Lefu
    - The Funeral - Production House: STEPS               
    Lindela Under Lockdown! - Production House: Passion Seed Communications             
    When The Flame Speaks - Production House: Pontsho Visuals              

    Best Made for TV Documentary
    Badimo
    S1-Music and Trance - Production House: MIRROR EFFECT MEDIA
    Chasing the Sun - Production House: T and W             
    Evolution Of Mzansi Street Culture - Production House: SIMZ MRVL COMPANY
    My Story Of Kwaito - I am Still In Love with Kwaito - Production House: Where Is The Beef Media                       

    Best Natural History and Environmental Programme
    Frozen Islands
    -  Production House: Obsessively Creative
    Kingdoms of Fire, Ice & Fairy Tales - Production House: Scott & de Bod Films     
    My Octopus Teacher - Production House: Sea Change Project
    Realm of the Rattlesnake - Production House: Earth Touch                                                                       

    Best Children's Programme
    Big Breakfast
    (SABC 1) - Production House: Urban Brew Studios
    Hectic on 3 Heritage Day (SABC 3) - Production House: Okuhle Media     
    Kids Safari Madagascar (DSTV Channel 155) - Production House: Lion Mountain Media - Real Time
    Takalani Sesame Season 11 (SABC 2) - Production House: Ochre Media
    YOTV Live -Trending Tuesday (SABC 1) - Production House: Urban Brew Studios                                                   

    Best Competition Reality Show
    Celebrity Mystery Box
    (Mzansi Magic) - Production House: Brightfire Pictures           
    The Taste Master SA (SABC 3) - Production House: Cardova Productions     
    Tropika Island of Treasure Curacao (SABC 3) - Production House: Cardova Productions                                         

    Best Structured or Docu-reality Show
    A Very Bonang Year (SABC 1) - Production House: Celebrity Services Africa
    Pale Ya Koša (SABC 2) - Production House: Full Circle Productions
    Your People My People (History Channel) - Production House: Pillay Laurenz Media                                               

    Best International Format Show
    Come Dine With Me South Africa
    Season 6 (BBC Lifestyle) - Production House: Rapid Blue
    Family Feud  South Africa Season 1 (E.tv) - Production House: Rapid Blue
    Hoor My! Sien My! Soen My! (kykNET) - Production House: Afrokaans Film & Television
    Ouma Weet Mos S01 (Via) - Production House: Wyrd Films                     
    The Single Wives SA-Season 1 (Mnet) - Production House: Black Swan Media                                                                               
    Best Educational Programme
    AMPD Studios Live - Episode 4 (MTV Base) - Production House: Haveyouheard   
    Going Strong S2- Losing a child (SABC 2) - Production House: MIRROR EFFECT MEDIA         
    Made In SA Season 6 (SABC 3) - Production House: Ochre Media
    Teenagers on a Mission: The Periodic Table (SABC 1) - Production House: I Love That Productions  

    Best Factual Programme 
    Beyond
    S1, (Netflix) - Production House: Deaf Empire Studios     
    MegaBoere, (kykNET   ) - Production House: Khaki Productions           
    Now or Never (SABC 1) - Production House: Dzuguda Productions                 
    Speak Out (SABC 2)   - Production House: Aviwe Business Development Services
    The Devi Show (E.tv)   - Production House: Etv                      

    Best Current Affairs Programme
    CARTE BLANCHE (Mnet) - Production House: Combined Artists           
    KZN Gangs (eNCA) - Production House: eNCA                 
    Smoke & Mirrors (Carte Blanche/ DSTV) - Production House: Combined Artists
    Snitches get stitches Parktown boys (Mnet) - Production House: TIA Productions                                                 

    Best Variety  Show
    Motswako
    Season 20 (SABC 2) - Production House: Carol Bouwer Productions         
    Mzansi Magic Music Specials Season 5 (Mzansi Magic) - Production House: Don't Look Down Productions & Agency
    Republiek van Zoid Afrika (kykNET) - Production House: Brainwave Productions 
    Savanna Virtual Comedy Bar (Comedy central) -  Production House: Mustard TV                                       

    Best Youth Programme
    Africa Brags
    (MTV Base) - Production House: Lincoln Green Media                 
    Kompleks (kykNET) - Production House: Infinity Films                   
    MTV SHUGA NAIJA: YOUNG MOMS (MTV Base) - Production House: TIA Productions     

    Best Entertainment Programme
    DStv Mzansi Viewers' Choice Awards 2020
    (Mzansi Magic) - Production House: Don't Look Down Productions & Agency           
    Maak My Famous – Showcase (kykNET) - Production House: All Star Entertainment
    Massive Music (Channel O) - Production House: Don't Look Down Productions & Agency
    Noot vir Noot Series 45 (SABC 2) - Production House: Stemmburg Television
    Yimlo (Mzansi Magic) - Production House: RS productions                                                                   

    Best Lifestyle Programme
    Come Again
    (SABC 1) - Production House: Tshedza Media               
    Elders: Pelgrimstog van Hoop (kykNET) - Production House: Bonanza Films -
    JAN (Via) - Production House: Brainwave Productions   
    My Vreemde Vriende (Via) - Production House: WhippetFilms     
    The Insider SA (SABC 3) - Production House: Cardova Productions                     

    Best Made for TV Movie
    A Christmas Chorus
    (MNet) - Production House: Marche Media     
    HOME AFFAIRS – A CHRISTMAS TALE (MNet) - Production House: Penguin Films
    Loving Thokoza (Mzansi Magic) - Production House: Black Brain Pictures                                                        

    Best Online Content
    AFI Fashion Week 2020
    (SpiceTv) - Production House: Cardova Productions     
    Duiwelspoort (VIA TV)- Production House: Afrokaans Film & Television
    Noko Mashaba - Lockdown Shandis (Mzansi Magic) - Production House: Rams Comics                                                                           
    Best Achievement in Directing - Feature Film 
    Flatland
    (DSTV Box office) - Practitioner: Jenna Bass                   
    Riding with Sugar (Netflix) - Practitioner: Sunu  Gonera
    Stam (DSTV Box office) - Practitioner: Louw Venter                                                                             

    Best Achievement in Scriptwriting - Feature Film           
    Seriously Single (Netflix) - Practitioner: Lwazi Mvusi
    Stam (DStv BoxOffice) - Practitioner: Louw Venter
    Toorbos (kykNet) - Practitioner: Rene Spies                    

    Best Achievement in Cinematography - Feature Film
    8
    (Netflix) - Practitioner: David  Pienaar               
    Griekwastad (kykNET) - Practitioner: Jozua Malherbe
    Riding with Sugar (Netflix) - Practitioner: Rory O'Grady     

    Best Achievement in Sound Design - Feature Film
    Griekwastad
    (kykNET) - Practitioner: Ebenhaezer Smal
    Riding with Sugar (Netflix) - Practitioners: Sound & Motion Studios Sound Team
    Toorbos (kykNET) - Practitioners:  Michael Botha, Kyle  Koekemoer, Andrew Smit, Stephen Webster & Jenna Lange  

    Best Achievement in Original Music/Score - Feature Film
    Gat In Die Muur
    (Hole In The Wall) (Netflix) - Practitioner: Andries Smit                 
    Griekwastad (kykNET) - Practitioner: Charl - Johan Lingenvelder                   
    Toorbos (kykNET) - Practitioner: Andries Smit                 

    Best Achievement in Editing – Feature Film
    Griekwastad
    (kykNET) - Practitioner: Lucian  Barnard             
    Stam (DSTV Box office) - Practitioner: Matthew Swanepoel
    Toorbos (kykNET) - Practitioners: Dries Scholtz, Ronelle Loots                                                                          

    Best Achievement in Production Design – Feature Film
    Dust
    (DSTV Box office) - Practitioner: Lelanie Pieters
    Riding with Sugar (Netflix) - Practitioner: Kate van der Merwe
    Toorbos (kykNET) - Practitioner: Weldemar Coetsee                                                                                   

    Best Achievement in Costume Design – Feature Film
    Riding with Sugar
    (Netflix) - Practitioner: Annie Seegers   
    Seriously Single (Netflix) - Practitioner: Brenda Khambule
    Toorbos (kykNET) - Practitioner: Susan Dreyer               

    Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - Feature Film
    Seriously Single
    (Netflix) - Practitioners: Nonhlanhla Ndlovu, Karabo Makama\
    Toorbos (kykNET) - Practitioner: Theola Booyens
    Triggered (Amazon Prime, Vudu, iTunes, Google Play) - Practitioners: Menio Kalymnios, Stella Kalymnios, & Hannes Oosthuizen

    Best Actress - Feature Film
    Elani Dekker, Toorbos (kykNET) - Character Name: Karoliena Kapp
    Inge Beckmann, Stam (DSTV Box office) - Character Name: Chantal
    Tinarie Loots, Gat In Die Muur (Hole In The Wall)  (Netflix) - Character Name: Ava 

    Best Actor – Feature Film
    Andre Odendaal, Gat In Die Muur (Hole In The Wall) (Netflix) - Character Name: Riaan
    Gideon Lombard Lombard, Stam (DSTV Box office) - Character Name: Dawid
    Tshamano Sebe, 8 – (Netflix) - Character Name: Lazarus

    Best Supporting Actress - Feature Film
    Ira Blanckenberg, Toorbos (kykNET) - Production House: Character Name: Meliena Kapp
    Jane De Wet, Griekwastad (kykNET) - Production House: Character Name: Marthella Steenkamp
    Tarryn Wyngaard, Stam (DSTV Box office) - Character Name: Samiah                                                     

    Best Supporting Actor - Feature Film
    Hakeem Kae Kazim, Riding with Sugar (Netflix) - Character Name: Mambo
    Justin Strydom, DUST (DSTV Box office) - Character Name: Shane
    Nicholas Campbell, Gat In Die Muur (Hole In The Wall) – (Netflix) - Character Name: Ben         

    Best Feature Film               
    Griekwastad, SCENE23 (DSTV Box office)           
    Riding with Sugar, Helena Spring Films (Netflix)
    Stam, Urucu Media (DSTV Box office) 

    Best TV Presenter (Public Vote Category)
    Devi Sankaree Govender, The Devi Show (E.tv)
    Dineo Ranaka, Yimlo (Mzansi Magic)           
    Entle Bizane, Hectic on 3 (SABC 3)
    Palesa Tembe, Afternoon Express (SABC 3)           
    Katchie Nzama, Come Again (SABC 1)
    Katlego Maboe, Tropika Island of Treasure Curacao (SABC 3)     
    Waldimar Pelser, KN Verslag in gesprek (kykNET)                                                 

    Most Popular TV Soap/Telenovela (Public Vote Category)
    Arendsvlei, Penguin Films (kykNET)
    Binnelanders, Stark Films (kykNET)
    Getroud Met Rugby, Overberg Produksies (kykNET)
    Isono, Clive Morris Productions (BET Africa)           
    Imbewu, Grapevine Productions (E.tv)         
    Isibaya, The Bomb Shelter Film Company (Mzansi Magic) 
    Gomora, Seriti Films (Mzansi Magic)
    7de Laan, Danie Odendaal Productions (SABC 2) 
    Skeem Saam, Peu Communication Solutions (SABC 1)
    Rhythm City, Quizzical Pictures (E.tv)         
    Scandal! Ochre Media (E.tv)
    Suidooster, Suidooster Films (kykNET)       
    The Queen, Ferguson Films (Mzansi Magic)
    The River, Tshedza Pictures (1Magic)
    Lithapo, Quizzical Pictures (SABC 2)
    Durban Gen, Stained Glass Productions (E.tv)       
    Legacy, Tshedza Pictures (MNet)
    Uzalo, Stained Glass Productions (SABC 1)
    Don't miss BizTrends2022 - 7 keynote speakers forecast trends shaping business in our region! Register now!

    Let's do Biz